Kanepenin Modern Evrimi

Mükemmel kanepe seçiminde, etkisi hala dünyadaki oturma odalarında bulunan bu usta ustalardan ilham alın.

Thomas Chippendale: Thomas Chippendale, yenilikleri neoklasik, Gotik ve rokoko da dahil olmak üzere birçok stile yayılan 18. yüzyılın ortalarında bir dolap üreticisi ve iç mimardı. Karmaşık kemerler ve şeritler içeren ayrıntılı mobilya tasarımları kitabı ile bilinir. Chippendale desenlerinden esinlenen sandalyeler ve kanepeler, yere inen ve oyulabilen açık taban ve bacaklara sahiptir. Parçalar tipik olarak koyu lekeli maun veya diğer saygın ahşap türlerinden yapılır. İnce kumaşlarla döşenmiştir.

Robert Adams: Robert Adams, kardeşi James ile birlikte 18. yüzyılın ortalarından sonlarına kadar neoklasik iç tasarımlar geliştiren İskoç bir mimardı. Odak noktaları, birlikte tasarlanan ve aynı yapısal ve süs temalarını yansıtan ayrıntılı mimari ve mobilya parçalarıydı. Adams’ın mobilyaları, oyma sütunlar ve madalyon bezemeler gibi basitleştirilmiş klasik tasarımlara sahip hafif parçalar ile karakterizedir.

John Henry Belter

John Henry Belter aslında ahşap oyma bilgisini diğer mobilyalara getiren Almanya’dan bir kabine yapımcısıydı. Onun ince ahşap tabakalarını birlikte lamine etme ve onları süslü bir şekilde oyma yöntemi, 1800’lerin ortalarında bir nesil ahşap işçisini tanımladı. Ticari marka Victoria kanepelerinde, açıkta kalan ahşap çiçek, kıvrımlı çizgi, meyve ve kuşların ayrıntılı tasarımlarına sahip kıvrımlı, S şeklinde sırtlara sahiptir.

Gustav Stickley

Gustav Stickley ilk mobilya şirketini 1883’te açtı. Yirmi yıl içinde, İngiliz Sanat ve El Sanatları Mobilya trendinden ilham alan Amerikan Zanaatkar hareketinde lider oldu. Düz çizgileri ve düz eklemleri ile sade tasarımları, biçim ve işleve eşit bir vurgu yaptı. Stickley’den ilham alan kanepeler, ahşabın doğal güzelliğinin ortaya çıkmasına izin veren açık lekeler ve yüzeylere sahip çok sayıda basit, açık ahşap yapısına sahiptir.

George Hepplewhite

Hepplewhite, kendi adına bir iç tasarım kitabı olan 18. yüzyılın ortalarında İngiliz bir dolap üreticisidir. Bununla birlikte, burada bahsedilen diğer zanaatkârların aksine, bugün hala eserlerinin bilinen bir parçası yoktur. Aslında, satış için kanepe ve sandalye ürettiğini gösteren çok az tarihsel kanıt var. Yine de, zarif kıvrık kollar ve zıt düz bacaklı sırtlar içeren çalışmasının tasarım özellikleri, bugün ev eşyalarında düzenli olarak görünen unsurlardır. Eşsiz kanepe tasarımlarından birinde, aralarında dar basamaklar ve koltukta ince desenli döşeme bulunan ters kemerli eğimli, döşemesiz bir ahşap sırt bulunur.

Knoll Associates

Tasarımlar yirminci yüzyıl ve sonrasında gelişmeye devam etti. Hans Knoll ilk olarak 1938’de şirkete başladı, ancak ölümü üzerine karısı Floransa modern mobilyalar tasarlamaya ve üretmeye devam etti. Kanepeleri, zaman zaman tafting ile açık alüminyum döküm bacaklar ve tek renkli döşemelere sahiptir. Modern kanepe tasarımları, süslenmemiş ahşap, iyi tanımlanmış geometrik şekiller ve hatta sert polimer elemanları içerebilir.

Global pazar sayesinde mobilya müşterileri her zamankinden daha geniş seçeneklere sahiptir. Ustalar tarafından üretilen antika parçalardan seri üretilen kanepelere, kişiselleştirilebilir bölümlere ve son olarak müşteri tarafından tasarlanmış 3 boyutlu baskılı mobilyalara kadar koltuk, aradan geçen yüzyıllarda uzun bir yol kat etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.